A babamasszázs története
A babamasszázs évezredes hagyománya Indiából származik, ahol anyáról gyermekre szállt a masszázs tudománya. Az édesanyák ösztönösen tudják, hogy a babáknak szükségük van az ölelésre, a ringatásra, a szeretetteljes érintésre.
A masszázs olyan kommunikáció, amely szavak nélkül is képes érzelmeket, nyugalmat, szeretetet közvetíteni, és egyes társadalmakban a csecsemőgondozás hagyományának részét képezi.
A módszer kidolgozása Vimala McClure nevéhez fűződik, aki 21 évesen Észak-Indiában, egy kis árvaházban dolgozott, és az anyagi szegénység és sanyarú körülmények ellenére megtapasztalhatta az érzelmek és értékek gazdagságát.
A nagyobb lányok kisebb társaikat masszírozva lelki békét és harmóniát teremtettek önmaguk és egymás számára.
Később, maláriában megbetegedve, maga is megtapasztalhatta a masszázs gyógyító hatását.
Élményeinek hatására alkotta meg babamasszázs módszerét: az ősi indiai masszázs, a svéd masszázs, a reflexológia és a jóga elemeinek ötvözetét.
A módszer eleinte az USA-ban terjedt, majd 1986-ban megalakult a Nemzetközi Csecsemőmasszázs Szövetség, az IAIM, ami 1994-től már Koppenhágából irányítja a képzést és kutatást.
A babamasszázs hatásai
Számos kísérlet, megfigyelés, és kutatás bizonyítja a masszázs csodálatos hatásait, eredményeit. A csecsemőmasszázsnak kizárólag pozitív hatásai vannak!
A babamasszázs segít megőrizni a picik egészségét, testi-lelki jólétét. Az édesanyáknak erősíti az önbizalmát, az anyai érzéseit. Az apák pedig lehetőséget kapnak arra, hogy babájukat masszírozva közelebb kerüljenek gyermekükhöz, ezzel elmélyíthessék a köztük kialakuló kapcsolatot.
A babamasszázs stimulálja a bőrt, a légző keringési rendszert, a nyirokkeringési rendszert, javítja a vérkeringést, az emésztést, segíti az immunrendszer működését, az érzék-szervek és az izomrendszer fejlődését.
Segít ellazulni, levezetni a feszültséget, enyhíteni a fájdalmas emlékeket (oltás, hasfájás)
A masszírozott babák ellenállóbbak a betegségekkel szemben, nyugodtabbak, aktívabb a figyelmük és érdeklődőbbek. Kevesebbet sírnak, könnyebben alszanak el és alvásuk minősége is javul. A súlygyarapodásuk és fejlődésük kiegyensúlyozottabb.
A masszázs oxitocin termelő hatása által az anya tovább és könnyebben képes anyatejjel táplálni gyermekét.